Mi az EPH?
Az EPH esetében egy földelő vezetékről beszélünk, ami megakadályozza, hogy a berendezés fém részei között potenciál különbség alakuljon ki, és ezáltal esetleges elektromos kisülés veszélye alakuljon ki. Gázszivárgás esetén, egy elektromos szikra kialakulása robbanást idézhet elő – ezt hivatott megakadályozni az EPH vizsgálat.
Az egyen-potenciálra hozó vezetékrendszer feladata a gázfogyasztó készülékek összekötése a házi fémhálozattal és a földelt fémtárgyakkal.
Fontos tudni: Az Egyen Potenciálra Hozás (EPH) jegyzőkönyv meglétéhez kötik a gázzal üzemelő berendezések üzembe helyezését a gázszolgáltatók.
Milyen esetben kötelező az EPH jegyzőkönyv?
A magyar szabályozásnak megfelelően a gázszolgáltató az EPH jegyzőkönyv meglétéhez köti:
- a gázvezeték bekötéseket,
- a meglévő gázvezeték hálózat módosítását,
- gázkészülék üzembe helyezéseket,
Fontos, hogy a villamos biztonsági szempontokat is be kell tartani, ha szeretnénk gázhálózatra csatlakozni – nem elegendő a gázvezetékekre vonatkozó előírások betartása.
Hogy néz ki az EPH vizsgálat?
Az EPH vizsgálat helyszíni szemrevételezésből és jegyzőkönyv megírásából áll, szerelési vagy kivitelezési munka ilyenkor nem történik. A vizsgálat célja, hogy villamossági szempontból ellenőrzésre kerüljön az újonnan telepített gázberendezés, illetve az ehhez kapcsolódó cső- és elektromoshálózat.
Villamos biztonsági szempontból is ki kell elégíteni a feltételeket, csak ebben az esetben lehet egy készülékkel a gázhálózatra csatlakozni.
Mikor nincs szükség EPH jegyzőkönyvre?
A villamos hálózati csatlakozással rendelkező gázkészülékek felszerelése csak ott engedélyezett, ahol a gázvezeték hálózat be van kötve az épület/helyiség egyen-potenciálra hozó hálózatába.
Ha azonban meglévő gázcső hálózatra szeretnénk a gázkészüléket csatlakoztatni és nem engedélyköteles a csere, akkor az ellenőrzés nem kötelező.
A szolgáltató nem helyezi gáznyomás alá az EPH jegyzőkönyv nélküli hálózati szakaszokat.